Pokládka dřevěné podlahy a parket

Co je to, když se řekne dřevěná podlaha...

 Dřevěné podlahy jsou velmi rozšířeným typem podlahovin. Je tomu tak zejména proto, že dřevo jako přírodní materiál, vyvolává v člověku pocit tepla, pohodlí a harmonie. Pocit tepla je způsoben nízkou tepelnou vodivostí, takže bosou nohou vnímáme dřevěnou podlahu jako příjemně teplou. Pomocí moderních technologií povrchové úpravy dřevěných podlah – lakování a olejování, je zaručena také mechanická odolnost jejich povrchu proti otěru.

Rozdělení dřevěných podlah podle konstrukce:

 Lamelové dřevěné podlahoviny

Do této kategorie můžeme zařadit vícevrstvé lepené podlahové dílce. Z hlediska skladby je můžeme rozdělit na dva typy: třívrstvé podlahové dílce a dvouvrstvé podlahové dílce.

Třívrstvé podlahové dílce

se skládají z:
nášlapné vrstvy složené z lamel kvalitního pohledového dřeva - tloušťka nášlapné vrstvy je zpravidla kolem 4 mm, středové vrstvy z úzkých latěk orientovaných vlákny kolmo na vlákna lamel nášlapné vrstvy. Pro středovou vrstvu je obvykle používáno měkké dřevo z borovice, nebo smrku, dolní, tzv. „protitahové“ vrstvy, obvykle ze smrkové dýhy, orientované stejně jako nášlapná vrstva. Všechny tři vrstvy jsou navzájem mezi sebou slepeny a celková tloušťka podlahového dílce zpravidla 10-15 mm. Nejrozšířenější je tzv. „řemenový tří lamelový vzor“, když plocha dílce je vyskládána z lamel různé délky ve třech řadách. Jedno lamelové podlahové dílce se nazývají „selská prkna“. Vzhledem k tomu, že lamela je vyrobena celá z jednoho kusu dřeva, patří tento typ podlahy mezi nejdražší.

Za účelem spojování jednotlivých dílců jsou ve středové vrstvě po obvodu vyfrézována pera a drážky nebo zámkový spoj, tak se dílce mezi sebou nelepí, nebo se do sebe „zacvaknou“.

Katalog:

                 

Ceník:

dddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Reference

Dlouhá životnost masivní podlahy je vykoupena zdlouhavým a náročným procesem pokládání.

1) Příprava pokládky

Zde je potřeba dbát na správnou vlhkost (do 2% zbytkové vlhkosti) a rovinu podlahy (max. odchylka 2 mm na 2 metrovou lať).

V případě, že není podlaha zarovnaná, vyrovná se podklad stěrkovací hmotou. Po vyzrání podkladu je možné přejít k samotné pokládce. Samotné vyschnutí je závislé na tloušťce vylité hmoty.

Dobu vyschnutí je možno zkrátit:

  • Dostatečným větráním
  • vyšší teplotou

V závislosti na podkladu vybíráme správné lepidlo či penetraci, která je nutná k odmaštění a odprášení, aby mohlo následně lepidlo správně přilnout. Po nanesení penetrace čekáme na její vstřebání a zaschnutí 1 – 24 hodin.

2) Pokládka

Je opět nutná opakovaná penetrace. V závislosti na podkladu a materiálu podklad lepíme a podlahu pokládáme na lepidlo. Podlahu je možno položit v různých vzorech (stromeček, řemen, čtverce, atd.)

3) Broušení

Broušení provádíme válcovou bruskou. U brusiva postupně používáme 4 druhy zrnitosti.

4) Tmelení

Následuje celoplošné tmelení a zaschnutí, které závisí zejména na vzdušné vlhkosti. Poté opět přejdeme k broušení. Nejdříve použijeme těžkou válcovou brusku, která obrousí tmel, poté brusku kotoučovou, kterou podlahu vybrousíme dohladka, čímž zamezíme nasákavosti při následném lakování.

5) Povrchová úprava lakováním

Lakujeme postupně třemi vrstvami. Během zasychání provádíme instalaci obvodových lišt. Mezi druhou a finální vrstvou opět zbrousíme kruhovou bruskou a dbáme na to, aby se z podlahy nestrhly předešlé vrstvy.

Chcete znát, kolik bude stát pokládka podlahy u vás doma?

Pokládka dřevěných dvouvrstvých a třívrstvých parket

Dvouvrstvé a třívrstvé podlahy představují polotovary nalepené na sobě s povrchovou úpravou.

1) Příprava pokládky

Zde je potřeba dbát na správnou vlhkost (do 2% zbytkové vlhkosti) a rovinu podlahy (max. odchylka 2 mm na 2 metrovou lať).

V případě, že není podlaha zarovnaná, vyrovná se podklad stěrkovací hmotou. Po vyzrání podkladu je možné přejít k samotné pokládce. Samotné vyschnutí je závislé na tloušťce vylité hmoty.

Dobu vyschnutí je možno zkrátit:

  • Dostatečným větráním,
  • vyšší teplotou

V závislosti na podkladu vybíráme správné lepidlo či penetraci, která je dobrá k odmaštění a odprášení, aby mohlo následně lepidlo správně přilnout. Po nanesení penetrace čekáme na její vstřebání a zaschnutí 1 – 24 hodin.

2) Pokládka

Je opět nutná opakovaná penetrace. Pokládku podlahy provádíme v závislosti na podkladu a materiálu.

 

Orientační cena montáže dřevěné masivní podlahy a dřevěných parket

Příprava zakázky (posouzení, zaměření) zdarma
Cenová nabídka, rozpočet materiálu a práce zdarma
Pokládka vlysů - lepením / na palubku od 280 Kč/m2
Pokládka vlysů do stromečku od 320 Kč/m2
Pokládka vlysů dvojitý stromeček od 320 Kč/m2
Pokládka vlysů trojitý stromeček od 320 Kč/m2
Pokládka dvouvrstvých dřevěných podlah pero drážka celopl. lepením od 380 Kč/m2
Pokládka palubkových podlah masiv - vrutováním do šíře 150 mm od 370 Kč/m2
Pokládka palubových podlah masiv - celoplošným lepením do šíře 150 mm od 370 Kč/m2
Broušení dřevěné podlahy, čtyřnásobně vč. brusiva od 365 Kč/m2

 Při obhlídce také posoudíme, zda je nutné podklad upravovat, a tyto práce případně podle ceníku naceníme – buď podle uvedené hodinové sazby, nebo na základě množství čtverečních metrů.

Broušení podkladu diamantem do 3mm – dále dle spotřeby diamantu 290 Kč/m2
Broušení podkladu jednokotoučovým strojem – smirek 40 Kč/m2
Mezibrus nivelační hmoty cement, sádra 35 Kč/m2
Odbroušení vyzrálého sintru na anhydridu 150 – 200 Kč/m2
Vysátí podkladu průmyslovým vysavačem prašnost 20 Kč/m2
Penetrování podkladu disperzí od 15 Kč/m2
Stěrkování nivelační hmotou s vlákny 50 Kč/m2
Odvzdušnění nivelační hmoty 10 Kč/m2
Měření vlhkosti podkladu příložná metoda 300 Kč/ks
Oprava podkladu /šití betonu, tmelení 285 Kč/hod.
Vynošení materiálu na zakázku včetně odnošení likvidace starých krytin 285 Kč/hod.
Olejování a lakování dřevěné podlahy - 1 vrstva 50 Kč/m2
Mezibroušení laku s vysáváním 55 Kč/m2
Dodatečné prořezání dilatací u dřevěných podlah mezi dveřmi 750 Kč/bm
Pokládka OSB desek a multifunkčních panelů v jedné vrstvě 145 Kč/m2
Pokládka OSB desek a multifunkčních panelů ve dvou vrstvách 280 Kč/m2
Prolepení vrstev OSB a multifunkčních panelů mezi sebou a ve spoji 90 Kč/m2