Barva podlahy: jakou zvolit, aby u vás doma perfektně vypadala

Došlo u vás na výběr nové podlahy? Potom vás asi jako první napadne otázka, zda by měla být světlá, nebo tmavá. A následně řešíte, jakou konkrétní barvu byste si měli vybrat, aby místnost, do níž se ji chystáte vsadit, perfektně vypadala.

Nechme teď stranou všechny poučky o nejrůznějších typech podlah, které rozdělujeme podle použitých materiálů nebo procesů zpracování. Zaměřme se pouze na světlost/tmavost a konkrétní barvu. Obecně sice panuje pravidlo, že podlaha by měla být z celé místnosti nejtmavší plochou, po ní by měly následovat světlejší zdi a nejsvětlejší by měl zůstat strop, nemusíme se tím ale řídit vždy.

Světlá podlaha prosvětlí a opticky zvětší

Do menších místností se hodí světlé prvky – nábytek, doplňky i podlaha. Dojde tím totiž k příjemnému prosvětlení, které ve finále způsobí optické zvětšení místnosti. Ať už půjde o obývací nebo dětský pokoj v tradiční velikosti, neuděláte s ní chybu.

Světlá podlaha se hodí i do místností, kam neproudí tolik přirozeného světla, kolik bychom chtěli. Díky odlesku, který vytváří, se světla najednou zdá být více a v místnosti vzniká příjemnější atmosféra.

Mimochodem – světlá podlaha navozuje pocit klidu, čistoty a útulnosti, takže se v její bezprostřední blízkosti velmi dobře relaxuje. V kombinaci s nábytkem výraznějších barev vás bude těšit dlouhé roky.

Doporučované barvy: bílá, šedá, světle hnědá, béžová, světlé odstíny žluté

Tmavá podlaha pro milovníky kontrastů

Pokud máte dostatečně velkou místnost a nepotřebujete zapracovat na jejím optickém zvětšování, neváhejte a vezměte si do hledáčku také tmavší podlahy, u nichž vyniká krása její struktury a kterou můžete zkombinovat s jakýmkoli světlejším nábytkem. Vznikne tak báječný, kontrast, kterého se jen tak nenabažíte.

S tmavší barvami se obecně doporučuje nakládat v interiéru opatrně. Stačí to s nimi totiž jen trochu přehnat a z jinak pěkné místnosti se stane příliš tmavé místo, na kterém nebudete chtít trávit moc času. Některé z těchto barev, například odstíny červené, mohou působit velmi intenzivně a mohou vzbuzovat různorodé emoce. Chcete-li vsadit na jistotu, chopte se oblíbeného odstínu hnědé barvy. Ta se totiž hodí k jakékoli barvě nábytku a vytváří dojem spojení s půdou, s přírodou.

Doporučované barvy: tmavě hnědá, sytější odstíny červené